Kialakulhat-e játékfüggőség?

Kiss Tamás szakértőnk az M1 Szemtől Szembe műsor vendége volt.

Kiss Tamás pszichológus, az Esport Universum szakértője az M1 Szemtől Szembe című műsorának vendége volt. Az adásban a játékfüggőség volt terítéken: a WHO ugyanis azt szeretné, ha a videojáték függőség önálló betegségként bekerülne a Betegségek Nemzetközi Osztályozásába. Ebbe a kategóriába eddig csak a szerencsejáték-függőséget sorolták. A műsor másik vendége Király Orsolya, az ELTE Pszichológiai Intézetének munkatársa volt.

A WHO tervének támogatói azt mondják: a videójáték függőség létező dolog, sokan ugyanis annak ellenére folytatják a gamelést, hogy az már negatívan befolyásolja az életüket. Király Orsolya szerint ez egy létező probléma, amivel foglalkozni kell – akár a megelőzést, akár a kezelést tekintve. Kiss Tamás szerint ezzel démonizálhatják a videójátékipart. “Vannak extremitások a videojáték-használat terén, és nagy segítséget jelentene a diagnosztizálásban, ha a szakma elismerné, hogy valóban betegségről van szó:” – vélekedett az Esport Universum szakértője.

Függők-e az esportolók?

A műsorban szóba került, hogy az esportolókat érintheti-e a függőség: vajon az ő napi több órás gyakorlásuk egyenlő-e ezzel? Kiss Tamás szerint nem: az esportolók akár napi 12 órát töltenek a játékkal, mindezt szervezett keretek között. Ebbe beletartozik a játékelemzés is.

Társadalmi kihívás

A műsor vendégei egyetértettek abban, hogy a 21. század egyik legnagyobb kihívása lehet ez a probléma. A szakértők szerint a családon is múlik, hogy valaki játékfüggő lesz-e: szülőként ugyanis a gyerekeket meg kell tanítani arra is, hogy más örömszerző tevékenységek is vannak a játékokon kívül.

Az műsor megtekinthető itt:

https://www.mediaklikk.hu/video/szemtol-szembe-84-resz/#

A hirado.hu átfogó cikke itt érhető el:

https://www.hirado.hu/tudomany-high-tech/cikk/2018/06/05/szenvedelybetegseg-vagy-sport-a-videojatek/